Szlaki turystyczne

Szlak pieszy od Dobieszyna gmina Stromiec powiat białobrzeski do Nowego Miasta nad Pilicą powiat grójecki. (około 80 km podzielone na 4 etapy)

Szlak ten powstał według projektu Naczelnika Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Białobrzegach Arkadiusza Kurowskiego przy współpracy z samorządami gmin Stromiec, Białobrzegi, Wyśmierzyce, Nowe Miasto oraz nadleśnictw Dobieszyn i Grójec. Szlak oznakował Mariusz Zając z Radomia. Mamy nadzieje, że szlak ten przyczyni się do rozwoju infrastruktury turystycznej oraz wzrostu liczby turystów na terenie powiatu.

Życząc miłego pobytu i licznych wrażeń na trasie zapraszam do odwiedzin Powiatu Białobrzeskiego.

1 Etap Dobieszyn – Biała Góra szlak zielony

obrazek

Do Dobieszyna możemy dojechać autobusem PKS lub PKP oraz co w dzisiejszych czasach jest oczywiste samochodem lub autokarem. Wyruszamy sprzed siedziby Nadleśnictwa Dobieszyn (zdjęcie nr1) i oznakowanym już zielonym szlakiem dochodzimy do drogi asfaltowej i przy krzyżu skręcamy w lewo, następnie przed drogą krajową skręcamy w prawo w drogę brukowaną (zdjęcie nr2). Przed poletkiem łowieckim (zdjęcie nr3) skręcamy w lewo i idziemy drogą przez las. Dochodzimy do drogi szutrowej (zdjęcie nr4) i skręcamy w lewo i dochodzimy do szkółki leśnej. Przed szkółką skręcamy w prawo, idziemy prosto i przy zrębie (zdjęcie nr5) skręcamy w lewo. Na końcu lasu skręcamy w lewo i dochodzimy do miejscowości Budy Augustowskie. Przy gajówce stara lipa (150 lat) (zdjęcie nr6) i aleja prowadząca do dawnego nadleśnictwa Stachów. Mijamy kilka starych drzew (buk 150 lat) (zdjęcie nr7), skręcamy w prawo, mijamy resztki przedwojennych stawów (zdjęcie nr8) przy których dawniej mieszkał nadleśniczy (Stachów). Dochodzimy do dawnego “Wareckiego Gościńca”, zachowując ostrożność przechodzimy przez tory kolejowe (koszarka) (zdjęcie nr9) skręcamy w prawo dochodzimy do miejscowości Augustów. Przechodzimy przez tory i dochodzimy do szkoły podstawowej gdzie możemy zobaczyć izbę pamięci poświęconą patronowi szkoły – 65 pułkowi piechoty. Wracamy przez tory głównego przejazdu i prosto asfaltem dochodzimy do wsi Boże. Na wprost kościół a obok sklep (zdjęcie nr10) w którym możemy uzupełnić zapasy. Skręcamy przy kościele w prawo na Boską Wolę idziemy prosto drogą asfaltową. Po przejściu ok. 0,5km skręcamy w lewo przy kapliczce do miejscowości Krzemień (zdjęcie nr11). Dochodzimy do skrzyżowania i prosto piaszczystą drogą przez niski las dochodzimy do skrzyżowania w Białej Górze. Skręcamy w prawo i po 500m. dochodzimy do pięknie położonego na skarpie nadpilicznej ośrodka wypoczynkowego “Biała Góra”. (zdjęcia nr12) Po lewej stronie roztacza się bardzo piękna panorama łąk nadpilicznych. (zdjęcie nr 13)

2 etap Biała Góra – Białobrzegi szlak niebieski

obrazek

Wychodząc z ośrodka skręcamy w lewo (w prawo przez Kępę Niemojewską dojdziemy do Warki) i drogą piaszczystą, mając po obydwu stronach domki letniskowe, dochodzimy do skraju Lasu Palczewskiego. Po prawej stronie 90 letni las sosnowy (zdjęcia nr14), a za nim za skarpą, starorzecze oraz podmokłe tereny nad rzeczką Dyga. Wczesnym rankiem lub wieczorem możemy zaobserwować w wodzie żerujące bobry oraz ich budowle: tamy i żeremia. Ponadto można spotkać norkę amerykańską oraz wydrę, a także bogactwo ptactwa wodno-błotnego. W lesie możemy dostrzec pozostałości po walkach II wojny światowej: okopy, rowy przeciwczołgowe oraz resztki ziemianek. Idziemy prosto przez las gdzie na zrębach możemy zobaczyć nasadzenia gniazdowe nowych sadzonek drzew typowych dla pierwotnej Puszczy Stromieckiej (dąb, grab, brzoza) (zdjęcie nr15). Możemy zaobserwować w lasach sosnowych bogaty podszyt: leszczyna, borówki, jagody, paprocie oraz mchy. Dochodzimy do rozwidlenia dróg: w prawo dojdziemy do mostu w Michałowie a my skręcamy w lewo na drogę do leśniczówki Majdan. Po lewej stronie drogi mamy Las Palczewski, po prawej Las Michałowski. Oddychając świeżym leśnym powietrzem dochodzimy do leśniczówki Majdan (zdjęcie nr16). Tu możemy pozwolić sobie na dłuższy odpoczynek i zwiedzić znajdujący się za leśniczówką rezerwat “Majdan”. Wychodzimy z lasu, polarni i łąkami dochodzimy do Starej Wsi. Przy krzyżu skręcając w lewo dojdziemy asfaltem do Niedabyla i dalej do Stromca, my skręcamy w prawo, mając po lewej ręce rzeczkę Dygę, dochodzimy do miejscowości Pokrzywna (zdjęcie nr17). Przechodzimy przez wieś i drogą piaszczystą, mając po prawej stronie zabudowania Bud Brankowskich oraz roślinność typową dla terenów zalewowych (kępy wierzb i olch, trzciny) (zdjęcie nr18) dochodzimy do Brzeziec. Skręcamy w lewo na drogę asfaltową i przy dawnym ogrodzonym parku podworskim skręcamy w prawo. W parku tym znajdował się zabytkowy dworek, który przeniesiony został do Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Za parkiem skręcamy w lewo i idziemy prosto przez las aż do drogi szutrowej po prawej stronie którą dojdziemy do ośrodka wypoczynkowego “Olszynka” (zdjęcie nr19) . Ci którzy chcą dojść do Białobrzegów idą dalej prosto mijając po prawej stronie ÓW “Turno” (obecnie nieczynny) oraz wiadukt nowej obwodnicy i dochodzą do Białobrzegów.

3 etap Białobrzegi – Wyśmierzyce szlak niebieski

obrazek

W Białobrzegach ulicą Rzemieślniczą dochodzimy do znajdujących się na końcu miasta obiektów PGK, za nimi skręcamy w lewo. Maszerujemy mając po lewej stronie piękny las brzozowy (zielone płuca miasta) (zdjęcie nr20) a po prawej 30 letni las sosnowy. Na końcu brzózek po lewo, malownicze wzniesienie tzw.”Górka Adolka” które zimą służy dzieciom jako miejsce do uprawiania sportów zimowych. Wychodzimy z lasu i polną drogą w lewo dochodzimy do Suchej. Na skrzyżowaniu idąc prosto dojdziemy do głównej bramy wejściowej do XIX wiecznych pałaców (obecnie własność prywatna, trwa remont) (zdjęcia nr21, zdjęcie nr22), skręcamy w prawo i przechodzimy przez wieś. Na końcu wsi skręcamy w prawo (ul. Leśna), następnie w lewo, idąc skrajem 90-letniego lasu sosnowego dochodzimy do Suskiego Młynka. Na końcu lasu znajdują się dwie mogiły partyzantów rozstrzelanych przez Niemców w 1943r (zdjęcie nr23). Wchodząc do wsi znajdujemy się w malowniczym wąwozie gdzie dołem płynie dopływ Pilicy – Pierzchnia (zdjęcie nr24). Przez kładkę lub w bród przechodzimy na drugą stronę rzeczki, skręcamy w lewo w leśną drogę. Mając po obydwu stronach las sosnowy z podszytem dębowym i miękkim mchem (doskonałe miejsce na grzyby) dochodzimy do końca lasu. Po dojściu do drogi asfaltowej skręcamy w prawo i dochodzimy do Stawiszyna. Po lewej stronie ogrodzony park podworski z pałacem z XIX wieku w którym obecnie znajduje się Schronisko Dla Nieletnich. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w drogę szutrową a następnie piaszczystą i dochodzimy przez las do Jasionnej. Wychodząc z lasu na drogę asfaltową po prawej stronie widzimy przepiękny drewniany kościółek z dzwonnicą (zdjęcie nr 25). Na placu przykościelnym znajdują się zabytkowe groby (zdjęcie nr26) oraz drzewa – pomniki przyrody (zdjęcie nr27). Koniecznie musimy zwiedzić wnętrze kościoła oraz wysłuchać jego historii, którą bardzo chętnie opowie miejscowy proboszcz. Naprzeciw kościoła znajduje się cmentarz parafialny. Za kościołem skręcamy w prawo w leśną drogę, którą dochodzimy do drogi nr.48, przecinamy ją, nową drogą asfaltową dochodzimy do Korzenia. Dochodzimy do końca wsi, przy sklepie skręcamy w lewo, drogą przez las dochodzimy do Redlina (film bociany). Przechodzimy przez wieś i dalej prosto dochodzimy do Wólki Kożuchowskiej a następnie droga leśną dochodzimy do najmniejszego miasta w Polsce – Wyśmierzyc. Idąc przez miasto widzimy po obydwu stronach piękne typowe przedwojenne budownictwo drewniane (zdjęcie nr28), z gankami i ławeczkami przed domem. Niestety domów tych ubywa, a na ich miejscu powstają betonowe bunkry. Idąc prosto dochodzimy cmentarza z ciekawymi nagrobkami, następnie dochodzimy do zabytkowego kościoła (zdjęcie nr29) i do rynku . Należy dodać że w Wyśmierzycach kręcona była jedna ze scen “Przedwiośnia”.

Etap 4 Wyśmierzyce – Nowe Miasto szlak niebieski

obrazek

Na końcu rynku skręcamy w prawo i wychodzimy na łąki nadpilickie (zdjęcie nr30). Idąc łąkami mijamy starorzecze Pilicy i dochodzimy do samej Pilicy. Idziemy wzdłuż rzeki (zdjęcie nr31) i dochodzimy do miejscowości Górki Grzmiąckie. Przy charakterystycznym drzewie wierzba (zdjęcie nr32) skręcamy w lewo i drogą asfaltową dochodzimy do miejscowości Grzmiąca. Przechodzimy chodnikiem przez całą wieś, na końcu za wsią skręcamy w las. Początkowo teren jest pagórkowaty (zdjęcie nr33), las o bogatym podszyciu. po prawej stronie przechodzimy obok malowniczego wąwozu (zdjęcie nr34). Idziemy cały czas lasami i dochodzimy do miejscowości Kiedrzyń ok. 200 m od szlaku w lewo są dwa stawy (Zimna Woda) gdzie możemy zaobserwować ciekawe zjawisko. Woda wypływa (wywierzysko) z jednego stawu przepływa do drugiego i ginie pod ziemią (ponor) (zdjęcie nr35) .Dalej idziemy drogą leśną (Droga Okopana) (zdjęcie nr 36) i dochodzimy do miejscowości Waliska. Znajduje się tu piękny drewniany kościółek (zdjęcie nr37 zdjęcie nr 38). Za kościółkiem wchodzimy na drogę brukowaną którą dochodzimy do Wólki Magierowskiej. Po prawej i lewej stronie mijamy stawy hodowlane, młyn wodny (zdjęcie nr39), przechodzimy mostem nad Drzewiczką i dochodzimy do drogi krajowej 726. Skręcamy w prawo widzimy panoramę Nowego Miasta. Przechodzimy przez most nad Pilicą i docieramy do Nowego Miasta.