I Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

7 marca, 2023 Wyłączono przez admin

W sobotę 4 marca 2023 roku odbył się I Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, mający na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Na starcie zjawili się zarówno dorośli, jak i dzieci. Mogliśmy obserwować rodzinne starty, ale także wspólny bieg służb mundurowych. Symboliczny dystans 1963 metrów nawiązywał do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce żołnierz wyklęty, tj. Józef Franczak ps. Lalek.

Inicjatywa cieszyła się sporym zainteresowaniem. Na terenie lasów należących do Nadleśnictwa Dobieszyn wzięło udział ponad 100 osób, w tym Starosta Białobrzeski – Sylwester Korgul. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Nie zabrakło nagród dla najlepszych zawodników, ale także wyróżnień dla: najstarszego i najmłodszego zawodnika, pierwszej kobiety i mężczyzny oraz najbardziej zgranego małżeństwa.

Po przekroczeniu mety, każdy udał się na teren placówki Nadleśnictwa, otrzymał tradycyjny żołnierski poczęstunek w postaci grochówki i kiełbasek z ogniska. W trakcie poczęstunku odbywały się pokazy wyszkolonych psów.

Organizatorzy dziękują wszystkim za tak liczne przybycie i wspólnie spędzony czas.